Feeder Országos Bajnokság 2024 Szolnok Alcsiszigeti Holt-Tisza
Az elmúlt hetek elég sűrűre sikeredtek horgászverseny szempontból. Így pár napot késve, de sikerült monitorra-kijelzőre vetni a XIV. Feeder Országos Bajnokság középdöntőjének történéseit, a TackleBait csapat szempontjából. Remélem sokan olvassátok majd.
Feeder Országos Bajnokság, vagy ahogy többen hívják: finomszerelékes feeder vagy oldalkosaras feeder. Azaz nem method! A method horgászát népszerűsége elvitathatatlan a feeder szakágon belül, de szerencsére az oldalkosaras szakágat is sokan művelik, és akik művelik az ebben megrendezett versenyeket tartják az év legfontosabb versenyeinek.
Az OB lebonyolítási rendje: elődöntő-középdöntő-döntő. Az elődöntőben a ranglista első 40 helyezettjének nem kell indulnia, Ők a középdöntőben csatlakoznak az elődöntőből bejutott szintén 40 versenyzőhöz. A középdöntő 80 fője egy 4 fordulós versenyen dönti el ki az a 40 fő aki az adott évben a döntőben horgászhat.
Az idei évi elődöntő rövid kronológiája
Az oldalkosaras feeder szakágban versenyzők bár kevesebben vannak, mint a methodosok, egy versenypályára szűkösen fértek volna el elődöntőzni, ezért az idei évben 2 helyszínen rendezte meg a MOHOSZ az elődöntőket. Április 20-án és 21-én a Debrecenhez közeli Látóképi-víztározó és a Nagykanizsa melletti Csónakázó-tó adott otthont a versenyeknek. Látóképen 103 fő, a Csónakázó-tavon 51 fő indult. Ha hozzájuk vesszük a ranglista első 40 helyezettjét akkor látható, hogy ebben a szakágban az idei évben közel 200 versenyző indult el.
TackleBait csapat szempontjából a Nagykanizsai elődöntő volt megcélozva, ahogy arról korábban beszámoltunk nem is eredménytelenül! A részletes beszámolót arról a versenyről megtaláljátok a TackleBait Horgászbolt és Webáruház facebook oldalán!
Így most csak röviden az ott történtekről:
Balogh József barátunk a nagykanizsai pontyokban bízott. Voltak napok amikor többet is fogott, de a versenyen ez a taktika nem működött, így Józsi az első oldalkosaras OB-jén a 49. helyet szerezte meg, sok új élmény és tapasztalat mellett.
Kurucz Józsink szintén a nagyhalas pontyos taktika mellett tette le a voksát. Szombaton nála ez működött is, egy szektor 4. helyezést horgászott. Sajnos a vasárnapra erősödő frontos időjárás nem kedvezett a pontyok étvágyának, így Józsi a 39. helyen végzett az elődöntőben.
Lisztes Gergő nagy lendülettel vágott bele a Kanizsai felkészülésbe, a célja egyértelműen a továbbjutás volt. Stabilan és szépen horgászott, egy fix távot választva. Szombaton ez olyannyira remekül működött, hogy majd 9 kilós fogása aznap egy pálya egyet jelentett. Vasárnap a D szektor kevésbe halas részére sorsolt, a peca jól indult, de elfogyott előle a hal. Menekülő utat nem talált, emiatt a 17. helyen zárta a hétvégét, csalódott volt, mert akkor úgy tűnt nem horgászhat a középdöntőben.
Geröly Tibor már az edzésnapokon is egy vegyes pecára készült, horgászott egy rövidebb 30 méter körüli távot, és etetett egy benti 50 méter környékét is, hogy ha a kinti táv megáll legyen hova menni. Szombaton erre nem igazán volt szüksége, stabilan ott volt előtte a hal, amit meg is tudott fogni és majd 6 kiló hallal egy remek szektor kettőt horgászott. Vasárnap röviden keszegfogással kezdett, de nehezen állt össze, nem volt elég meggyőző. A verseny második felében kockáztatva beváltott a benti távra, ami meg is hozta a várt eredményt egy bő 4 kilós ponty képében! Ez a hal repítette közel 10 kilós fogással a szektor elejére, és összesítésben a dobogó 3. fokára.
Az elődöntők után Titi részvétele kanizsai dobogósként garantált volt a középdöntőben. Viszont a középdöntő előtt 2 héttel Liszti is kapott egy telefont a MOHOSZ-tól: az elődöntőben előtte végzők közül többen is visszamondták az indulást, így ha szeretne és tud akkor induljon. Természetesen élt is a lehetőséggel!
Már Szolnokon az Alcsiszigeti versenypályán. Egy kis reggeli relax! :)
Gondolatok a középdöntőről
A fentiek alapján Titi és Liszti nevezhetett a június utolsó hetében megrendezett Feeder OB középdöntőre. A csapat: Titi és Liszti horgászként, Laci és Milán segítőként készült a versenyre.
A helyszín: Szolnok Alcsiszigeti Holt-Tisza. A vízről igyekeztünk a lehető legtöbb információt szerezni, mert nem ismertük, a csapatból még senki nem horgászott itt. Annyit sikerült megtudni, hogy elsősorban keszeges pálya, bónusz kárászokkal és helyenként zavaró törpeharcsával. Azért hogy legyen némi fogalmuk a vízről a srácok lementek a középdöntő előtt megrendezett megyei versenyre nézőként is.
A főbb irányok meghatározásra kerültek már az indulás előtt. Az alábbiakkal készültünk:
- Etetőanyag: VDE fekete turbó és VDE fekete G5
- Föld: Parádi competition agyag és barna lösz
- Élőanyag: lényegében full limit, tűző és etető szúnyog, giliszta, báb, csonti és pinki.
Hétfőn kora reggel indulás, mert azért nem a szomszédban van a pálya. Engem (Laci) Liszti már kora reggel felvett, együtt indultunk Szolnok felé, Budapesten a Bait Factoryt -Pozsonyi Csabit útba ejtve, ahol felvettük az edzésnapokra szükséges élőanyagokat. Az út jó hangulatban telt, még egy kis bohóckodásra is volt energia! Liszti prezentálta a versenyre indulók lehetséges lelkiállapotát. Ennek a kis videóját megtaláljátok a TackleBait TikTok csatornáján!
A pályára megérkezve egy random helyet választva pakolás, majd egy kis peca. Nemsokára befutott Titi is így mindketten horgásztak egy kicsit már hétfőn. A hírek igazak voltak, keszegek leginkább 10 dkg alatti méretben, egy-egy beeső kárász és törpeharcsa.
A pálya nagyon tetszett, a környezet szép és rendezett, de tudtuk, hogy a nem túl sok hal miatt egy nehéz taktikás verseny lesz. Az edzésnapok is ezt igazolták.
Az edzés és versenynapok programja egyébként hasonló, nem túl pihentető, sőt kifejezetten fárasztó egy ilyen hét, a horgásznak és a segítőnek is. Kora reggel kelés, a szálláson a napi élőanyag összekészítése. Egy gyors reggeli és kávé egy útba eső benzinkúton.
A segítő feladata: a pályára érve etetőanyagot kell keverni, földet áttörni-előkészíteni. Foglalkozni kell az élőanyaggal, csontit, pinkit és tűző szúnyogot átmászatni, bábot átmosni, gilisztát megtisztítani a földtől. Ha minden elő van készítve, akkor összeállítani a 2 horgász limitjét. Közben uralni a káoszt, minden meglegyen és minden megfelelő legyen! Ha ez megvan akkor indulás a szektorba, ahol egy gyors kipakolás. Ennek nagyrészét már a horgász végzi, a segítő nem léphet be a szektorba. Az edzésnapok időbeosztása megegyezik a versenynapokkal, 8 órától bepakolás a szektorba, 9 50 alapozó etetés, 10-15 óráig horgászat.
A reggeli káosz. Azaz hogy káosz-e az csak rajtunk múlik. Mindennek megvan a helye, és a sorrendje is!
Edzésnapokon a versenyző horgászva, a segítő pedig más versenyzőket figyelve próbálja megfejteni a víz titkait. Segítőként számomra ez a legnagyobb élmény, hiszen itt a középdöntőben már országos, és világbajnok versenyzők horgászatát lehet nézni közvetlen közelről! Aki még nem volt ilyen kaliberű horgászversenyen, csak bíztatni tudom, ha van lehetősége menjen el nézőként, hatalmas élmény!
Délután 3 órakor vége, pakolás, útközben a szállásra egy késői ebéd. Egy kis pihenés, majd az elhasználódott felszerelés javítása, újra szerelés, előke pótlás, és közben a napi tapasztalatok átbeszélése. Ez ismétlődik egy héten keresztül. Nem panaszkodunk mert szeretjük, de valóban nagyon fárasztó tud lenni. Különösen most nyár közepén 30 plusz fokokban!
A horgászat:
Az etető és élőanyagot nem bonyolítottuk túl. Etetőanyag 2 egység VDE fekete turbó és 1 egység VDE fekete G5. A föld felesben agyag és lösz. Élőanyag: limites edénynyi tűzőszúnyog, fél liter etetőszúnyog, fél liter giliszta, fél liter báb és a maradék fél liter csonti-pinki vegyesen. Nem fogyott el egyik nap sem...
A horgászat szinte minden nap változott, és akik jól szerepeltek ezeket a változásokat tudták gyorsan és jól lereagálni. Az első két versenynapon (csütörtök-péntek) jó eredményt lehetett elérni a tenyeres keszegek fenék feletti horgászatával. Az Alcsi egy nagyon mély víz, helyenként 4-5-6 méter is lehet. Ezt a fenék feletti horgászatot az alábbi módszerrel oldották meg a legtöbben: Fontos volt az etetőanyag és a föld állaga, hogy a megfelelő kosárral bejuttatva jó helyen bontson. Az előkék hossza 80-100-120-150 cm. A horog könnyű, hogy a csali süllyedése minél lassabb legyen. Ezt gyakran segítették elő puffasztott köles, „kütyü” használatával is. A dobások üteme 30-40 másodperc volt. Ennyi idő alatt a kosár besüllyedt és a csali lassan süllyedve végigpásztázta a fenék feletti vízoszlopot. Szerencsés esetben ezt a beülő csalit kapták el a tenyeres keszegek. Ha nem volt kapás gyors újra dobás, mert ha hagyták a csalit fenékre süllyedni azt felvette a törpeharcsa. Célzottan ezekre a törpékre a kis átlagsúlyuk miatt nem volt értelme horgászni.
Egy átlagos pár dekás Alcsiszigeti törpe. Szerencsére a mennyisége folyamatosan csökken!
Apró dévér, sok kicsit sokra megy! Ahogy teltek a napok, ezek a kis keszegek egyre nehezebben lettek megfoghatóak.
A hétvégi versenynapokra a pálya változott, a törpék elkezdtek eltelni és megjelentek a jobb testű dévérek és a bónusz kárászok is a pályán egyre nagyobb számban. Előkerültek a zártabb kosarak és a rövidebb előkék, és a dobások üteme is meglassult. A nagyobb testű halak fogásához elég volt másfél-két percenként dobni.
Én hátulról azt láttam, hogy a jó eredmény kulcsai az alábbiak voltak:
- minél gyorsabb alkalmazkodás a megváltozott viszonyokhoz
- a halak szelektálása, módszerrel, szerelékkel, etetési ütemmel, élőanyag felhasználással
- a megfelelő távolság kiválasztása
Itt ebben a mezőnyben pontosan, ütemre horgászni már mindenki tud, etetőanyag és élőanyag 90%-ban mindenkinél ugyan az volt. A titok a rendelkezésre álló etető és csali anyagok felhasználásában lehetett, pl.: mikor mi kerül a gyűszűnyi kosárba, az mennyire van megnyomva a megfelelő bontás érdekében stb.... ezeket sajnos ellesni sem lehet. A váltások gyorsak voltak, egy fordulón belül több alkalommal is módszert kellett váltani, és azt a halfajt fogni a lehető leggyorsabb ütemben, ami a versenyző előtt tartózkodott.
Ilyen jellegű vízen nem volt tapasztalatunk. Ez egy merőben más horgászat, mint Látókép, Nagykanizsa, vagy akár a Desedai keszegezés. A parton sokakkal beszélgetve mindenki azon a véleményen volt, hogy jelenleg az Alcsi az ország legnehezebb, legtaktikásabb finomszerelékes versenypályája. És pont ez a szép benne!
Horgászaink a 80 fős mezőny második felében végeztek. Titi 5-10-6-7 szektor eredményekkel összesen 28 pontot horgászva 58. lett. Liszti 6-9-5-10 szektor eredményekkel összesen 30 pontot horgászva 65. Mindegyiküknél 2 közepes és két gyenge szektor eredmény, ami azt mutatja, hogy voltak napok és pályarészek amikor az irány jó volt, illetve voltak, amikor nem tudtak alkalmazkodni a helyzethez.
Reggel 8 óra, beülés kezdete. Probálod összeszedni a gondolataid, és készülsz egy nehéz napra!
Teszed a dolgod rendületlenül, közben tanulsz, fejlődsz és egyre jobb horgász leszel! Számunkra ezek is fontosak a versenyzésben!
Összességében elmondható, hogy nagyon sokat tapasztaltunk és tanultunk a héten, és az Alcsira nem mint mumusra, hanem mint egy nagy kihívásra tekintünk a jövőben is. Biztosan horgászunk még rajt, mert van még mit tanulnunk bőven!
A dobogósoknak, a továbbjutóknak és mindenkinek, aki végig csinálta ezt a kemény hetet ismételten gratulálunk!
A részletes eredményeket megtaláljátok a MOHOSZ ranglista oldalán: Szolnok eredmények
Az versenyről sok bejelentkezés készítettem, azokat megtaláljátok a TackleBait Horgászbolt facebook oldalán.
Akiket érdekel a versenyhorgászat, és kíváncsiak vagytok a TackleBait csapat pecáira csupa jó hírem van:
- Július végén Freestyle rakósbotos OB középdöntő, Titi érdekelt a koroncoi helyszínen!
- Augusztus második hetében Method feeder klubcsapat OB a szegedi Maty-éren, természetesen indul a TackleBait csapat!
- Augusztus végén Method feeder egyéni OB középdöntő, szerencsére többen is érdekeltek vagyunk a csapatból, izgatottan várjuk majd a sorsolást hogy kiderüljön melyik helyszínen veszünk majd részt a középdöntőn!
Szóval az augusztus is egy nehéz, versennyekben bővelkedő hónap lesz, amit már nagyon várunk! Természetesen igyekszem majd beszámolni nektek a történésekről! Ha kíváncsiak vagytok, kövessétek a TackleBait-tet a média felületeken:
Iratkozzatok fel, kövessétek a csatornákat és akkor nem maradtok le semmiről! :)
Szigeti Laci