Felszerelés karbantartás 1. rész: Bevezető
Szezon végén, vagy elején - attól függ honnan nézzük – érdemes foglalkozni a felszereléseinkkel, megérdemelnek egy évközieknél nagyobb takarítást-karbantartást. Ennek nagyjából most van itt az ideje, mert a legtöbben kevesebbet horgásznak a téli időszakban és peca híján jó elbíbelődni a felszerelések rendbetételével. Indul itt a Blog-on egy írásos, a média felületeken pedig egy kisvideós sorozat arról, hogy én hogyan csinálom. Ha érdekel benneteket kövessétek az oldalakat:
Megoszlanak a vélemények és a hozzáállások a horgászfelszereléseink karbantartása kapcsán. Még a közeli baráti körömben is van mindegyik végletből. Van, aki minden egyes horgászat alkalmával mindent makulátlan állapotba hoz, még az orsókat is leveszi a botokról! Mindent elmos és megszárít. Időrabló dolog, de ő így szereti. A másik véglet, aki soha semmit nem takarít, a ládán 2 cm sár-etetőanyag réteg, a bot nyele több milliméterrel vastagabb, a ráragadt nyálkától-etetőanyagtól, az orsói szinte felismerhetetlenek, a feliratok abszolút nem láthatóak. Ő meg így szereti...
Én ehhez képest mondjuk úgy: az arany középutat kedvelem. Szezonban amikor többet horgászom, a peca végén nagyjából lemosom azokat, amik aznap sokat kaptak, Pl. letörlöm a botok nyelét, az orsókat, kimosom az etetőanyagos edényeket és vödröket, ha a part engedi beemelem a ládát a vízbe és a sárt a lábrácsról és lábakról pár mozdulattal leöblítem. Teszem ezt akkor, amikor jó idő van, akkor gyorsan megszárad minden. De van, amikor esőben pakolok össze, akkor minden koszos, sáros, vizes marad, ilyenkor ez otthoni feladat marad.
Aztán vannak a több napos versenyek, aminek a végére azért elfáradunk, és a takarítás el-el marad. Az elmaradások szezon közben sokasodnak, és a végére fel is torlódnak, ezért ilyenkor egy nagyobb karbantartás következik nálam. Ezt én úgy csinálom, hogy gyakran hetekig is eltart, hisz van, hogy csak egy fél órát foglalkozok vele van, hogy van rá egy fél napom is, így amikor időm és kedvem engedi csinálgatom szépen sorban.
Most ez még lassabb lesz, mert úgy döntöttem megmutatom nektek, én hogyan csinálom. Félreértés ne essék, nem biztos, hogy az a jó ahogy én csinálom, sőt kifejezetten kérem, ha a sorozat bármelyik részénél van ötletek, azt ne tartsátok magatokban, hisz tanulni mindig jó!
Na de lássuk: mik is lehetnek a problémák, amiket ilyenkor orvosolni tudunk.
Botzsákok, szerelékes táskák, száktartók, és akár ide vehetjük a különböző vödröket, etetőanyagos és csalis edényeinket. Ezeket használjuk intenzíven, ezek védik a felszereléseink fontos, és jellemzően értékesebb részeit. Akaratlanul is koszosodnak-kopnak de jellemzően több éven át kiszolgálnak minket.
Ezeknél az eszközöknél egy általános tisztítás az első, a langyos mosószeres víz és utána egy alapos öblítés csodákra képes. Ez közben vagy ezt követően szoktam észrevenni ha van valami probléma. Pl. műanyag edényeink vagy vödreink megrepedtek, sérültek. Ez általában hosszú távon nem javítható megfelelően, hisz használat közben kap hideget-meleget, égeti a nap, így van az a pont, ahol már tönkremegy és cserélni kell. Jobb ezt ilyenkor megtenni, és akkor szezon közben nincs rá gond. Ha épp ebbe futsz bele és szükséged van valamire azt a shopban itt találod: Csalis dobozok, Vödrök
Táskáink kapcsán, ami előfordulhat az szakadás és cipzár probléma. A javíthatóság szakadás esetén attól függ milyen mértékű, ha olyan az anyag megvarrhatjuk magunk is, vagy kereshetünk táska javítót is. Ha a cipzár szorul, az még lehet menthető, egy jó alapos fogkevés takarítással a szennyeződések eltávolíthatóak és pár csepp WD 40 csodákra képes. Ha ezzel sem menthető akkor, ha érdemes, marad a táskajavító, ha pedig nem, akkor a TackleBait webshop táskák oldala.
Ülünk-állunk rajt, rakjuk sárba, vízbe, kavicsra, jut neki etetőanyag és halnyálka is bőven. Egy alapos mosással érdemes kezdeni. Ha ez megvan akkor kell átnéznünk tüzetesen, a sártappancsoktól a lábakon és a vázon át, az ülő felületig. A sártappancsok jellemzően műanyagok, elég strapabíróak, de előfordulhat törés-repedés. Ezt javítani nem sok értelme van, általában egyszerűen cserélhető, és a legtöbb nagyobb márkánál külön is beszerezhető. A lábak és a szorítócsavarok, szorító elemek ellenőrzése is fontos, itt gyakran előfordulnak kopások, akár repedések is, amik egy ideig kibírják, de kellemetlen lenne, ha egy meredek parton épp fárasztás közben csuklana alattunk össze a ládánk. Szerencsére ezek is cserélhető és általában beszerezhető alkatrészek. A Garbolino ládákhoz a TackleBait-nél természetesen minden megtalálható, ami kellhet.
A vázzal a legritkább esetekben van csak probléma, de persze előfordulhat. Ennek orvoslására általában alumíniummal dolgozni tudó, ügyes kezű lakatos szakemberre lesz szükség. Azért lehet találni. Az ülőfelület borítása elöregedhet kirepedhet, a töltet széteshet kényelmetlenné válhat. A megoldás vagy egy gyári ülőfelület beszerzése, vagy egy ügyes kárpitos és megfelelő anyagok. Ha kedveljük a ládánkat, mindenképp érdemes cserélni vagy javítatni az ülőrészt. Ha nem kedvelitek, akkor jöhet az új láda beszerzése, ha ez a helyzet ki ne hagyjátok a TackleBait shop versenyládák oldalát, érdemes körülnézni több márka és több árkategória is elérhető.
Botjaink kapcsán is fürdéssel érdemes kezdeni, én általában zuhanyzóban, langyos vízzel mosogatószerrel, szivacs-körömkefe-fogkefe segítséggel igyekszem letakarítani a több hónapos koszt. Hát nem egyszerű feladat, az etetőanyag-horgászföldek-halnyálka egy elég strapabíró vakolat, építkezéshez csak azért nem használható, mert drága és szeretik a rágcsálók! Ha annyira makacs és vastag a réteg akkor az áztatás segíthet, ha van megfelelő méretű fürdőkád az jó, de nem elég... mert szükség van még toleráns családtagokra is... Én a kádba nem merném beletenni, a zuhanyzóba is csak félve a következményektől..
Ha megvan a takarítás ellenőrizhetjük az orsótartót, az erősítések és a gyűrűk kötéseit, a gyűrűk betétjeit. Ha betétet vagy gyűrűt kell cserélni az nem probléma, csinálhatjuk magunk is, de több megbízható szakember is van, akikhez fordulhatunk. Esetleg még a toldásokat érdemes megnézni, ha egy botot sok éve használunk, előfordulhat a kopás már olyan mértékű, hogy nem rögzülnek rendesen a tagok. Igen létezik carbon spré, meg teflon spré is, kismértékű kopáson még a gyertyaviaszolás is segíthet, de sajnos amit használunk az kopik is, fárad az anyag, előbb utóbb nyugdíjazás vagy bottörés a vége. Ha ilyen probléma miatt kell új bot, vagy csak megnéznéd a kínálatunkat azt itt megteheted: Horgászbotok a TackleBait-nél, érdemes körülnézni!
Orsók esetében valamikor régen, több mint 20 éve, boldog gyermekkoromban minden télen szétszedtem minden orsóm, teljesen kitisztítottam, újra zsíroztam, majd összeraktam... volt amit csak egyszer, aztán volt amit újra szét kellett szednem, mert szorult, vagy elment a fékhang, de volt hogy egy kis rugó kimaradt. Akkor sem értettem az orsó szervízhez és ez azóta sem változott! Ezért az orsóim kapcsán csak a külső tisztításra szorítkozom, a belsejébe nem nyúlok bele. Vannak orsóim amik jól használhatóak, de olcsó kategóriába tartoznak, ezeket nem javíttatom. 3-4-5 év használat után, ha tönkremegy akkor a cserélni kell. Egy 20 ezer forintos orsó esetében nem éri meg a több ezer forintos csapágycsere.
De vannak drágább orsóim, amiknél más a helyzet, csak letakarítom és ha szükségét érzem elviszem olyan emberhez, aki javítja ha kell, vagy megelőző jelleggel karbantartja. Komplett belső tisztítás, szükség esetén csapágy cserék, hézagolás, friss kenőanyag, ez sem olcsó mulatság, de egy drágább orsó esetében megéri a ráfordítás. Ha ezek megvannak akkor régi damil le, a friss meg fel. Ezt is lehet többféle módon csinálni, kisvideóban majd megmutatom melyik módszerrel csinálom. Ha nálad is aktuális a damilcsere nézd meg a webshop zsinór kínálatát!
Hát a felszerelésünk nagyobb részeiről előzetesen ennyit, a részleteket majd kis videókban megmutatom, azokat megtaláljátok a különböző felületeinken majd. Sok érdekes tartalommal készülünk érdemes minden felületen követni a TackleBait oldalait!
Aki bírja a hideget, és van olyan vize, ahol érdemes pecázni az menjen, aki pedig ilyenkor pihen pár hetet, az álljon neki, tegyen rendet, szerintem érdemes, hogy a szezon zökkenőmentesen indulhasson!