Téli etetőanyag receptek methodos pontyozáshoz
Téli horgászat! A fogalom amiért lehet rajongani, illetve lehet óckodni tőle. Sok esetben érthető, hisz a nappalok rövidek, kevés a napfény, általában hideg-nyirkos az idő, sőt a halak is lényegesen inaktívabbak. A régi iskola szerint sokan csak a ragadozóhalas – süllős, sügeres, csukás – pecákat tudták elképzelni télen, de napjainkban ez már nincs így, hisz tudjuk hogy a békés halaink jó része is fogható a téli időszakban.
Annak ellenére, hogy az elmúlt években egyre enyhébbek a telek, sokan a sarokba állítják a felszerelést, de azért vannak bőven, akik télen is próbálnak halat fogni. Ebben a kis írásban nekik próbálunk etetőanyag tippeket adni.
Nézzük az elején mik is lehetnek fontosak egy eredményes hidegvízi horgászathoz:
Alkalmazkodjunk öltözékben az időjáráshoz! Igen ezt teszem az első helyre, mert legyen bármilyen jó is egy peca az egészségünket ne tegyük kockára miatta. Fontos, hogy átgondoltan válasszuk meg a ruházatot a lábbelitől a sapkáig, és mindig legyen tartalék ruha a kocsiban. Felső rétegünk legyen vízálló, és természetesen a lábbelink is. Hosszú téma ez, megér majd egy külön kis írást! De addig is nézzetek körül bátran a shopban: Ruházat
A megfelelő vízterület választás a második a sorban nálam. Nézzünk szét a környéken, mert bár egy-egy jó peca reményében gyakran sokat utazunk, de a téli pár órás pecák során én a környékbeli vizeket részesítem előnyben. Megtalálhatjuk a halat csatornákon és folyókon is, de ehhez nagyon jó helyismeret kell. Egyszerűbb a helyzet a tavakkal, azok közül is az intenzív vizekkel. Ahol nyáron nem ritkák a mázsás fogások, ott jó eséllyel télen is eredményesen horgászhatunk. Mindig kérjük ki a tógazda véleményét, hisz ő ismeri legjobban a vizet, és neki érdeke, hogy jól érezzük magunkat, hisz akkor újra a vendégei leszünk.
A lukácsházi Abért tó tökéletes helyszín egy jó téli pecára is!
Harmadik helyen a fontossági sorrendben nálam a felszerelés összehangolása áll. Finomítani érdemes! Nem mondom hogy kell, mert sok ismerősöm horgászik télen is legalább 10-es horoggal és még halat is fognak. De azt gondolom, hogy már a halak nem erősek, nem védekeznek olyan intenzíven, és a horgászat egyik fontos része nálam a fárasztás élménye. Nálam előkerülnek a lágy botok, a finomabb főzsinórok, előkében átlagos pontyokra számítva lemegyek akár 14-es, de extrém esetben 12-es méretre is, horgot pedig vékonyhúsút választok 14-16-os méretben. A kedvenc téli horgaim egyébként a Guru Kaizen, és a Garbolino Hair Rig Carp.
Negyedik csak a sorban a csalógató anyagok!
Mivel fogjunk pontyot télen?
Többféle iskola létezik. Van, aki az erősen fűszeres, csípős ízekben hisz a legnagyobb hidegben is, és van, aki inkább a kellemesebb, édesebb aromáknak szavaz bizalmat. Kőbe vésett szabály nincs, az, hogy melyik válik be jobban tulajdonképp ott a helyszínen, aznap dől el. Én télen abszolút hiszek abban, hogy a kevesebb néha több, és ha nem kell sok akkor ne engedjünk a minőségből! Mivel nem kell sok, kísérletezzünk bátran, készüljünk többfajta keverékkel. A mennyiség kapcsán egy fél napos téli method pecára nem kell több fél liternél!
A márkától akár el is lehet vonatkoztatni (tudom kevesen teszik, mert mindenkinek van kedvence) szinte minden gyártótól össze lehet állítani ütős mixeket! Igy a következőket vegyétek ötleteknek, iránymutatásnak, és kísérletezzetek bátran! Számtalan gyártó sok-sok termékét megtaláljátok nálunk is: csalizás-etetés
Nézzünk azért pár receptet is, kiindulási alapnak-ötletnek. Legyen ez első egy csípős-fűszeres a Haldoradó konyhájáról: Haldorado etetőanyagok
- Magyar betyár etetőanyag
- Csilis-tintahal carp mikro pellet
- Magyar betyár aroma tuning
- Tenger kincse CSL tuning
Egy hasonló ízvilág mondjuk a Promixtől: Promix etetőanyagok
- Hell method mix
- Fish-krill method pellet vagy téli method pellet
- Krill-kagyló carp jam
- Fehérbors ghost jam
Mindegyik intenzív íz, figyelemkeltő színek, az aromával csak óvatosan, én a bekeveréskor ha használok csak keveset, és inkább a kosarat kenem ha szükséges.
Nézzünk egy naturális, pelletes megoldást
Igen pelletest hisz sokan vagyunk, akik télen is előszeretettel nyúlunk a pelletekhez method peca esetén. Itt is számtalan vélemény van, gyakran egymással ellenkezőek is. Nálam 3 fő szabály van a jól bevált nyári mixem télire való hangolása esetén:
- elkezdem csökkenteni a darabos összetevőket, vagy adott esetben el is hagyom teljesen. Azaz elmaradnak a 4-es, 6-os pelletek, és maximum 3mm-es amit használok.
- elkezdem növelni a mix fehérje tartalmát. Én hiszek benn, hogy télen kell a a magasabb fehérje tartalom. Hogy valósítom ezt meg? Ha Aqua garantban gondolkodunk akkor csökken a Classic aránya (van hogy el is maradt teljesen), nő az Uni aránya, és hozzányúlok a Starthoz is.
- sosem keverem össze szárazon az összetevőket. Külön nedvesítek le készre minden, így megmarad a játékterem. Ha ki szeretném próbálni a tiszta Unit akkor azt dobom, ha egy mixet szeretnék akkor azt a tálcán a nedvesítet összetevőkből megcsinálom. Játszom és kísérletezem.
Kinek a pelletét ajánlom? Hát... ha a pénztárcát nézzük egységár szempontból akkor a 25 kilós zsákos Aqua Garantnak legolcsóbb a kilóra vetített egységára. De tény nincs mindenkinek helye, hogy ezt eltegye, vagy aki csak most ismerkedik ezzel ne is vegyen 25 kilót, és az sem, aki évente csak 15-20 napot horgászik. Számára két lehetőség van: sok horgászbolt árul kimért Aqua pelettet, és tudunk venni akár fél kilót is, vagy pedig a számtalan gyártó csomagol Aqua pelleteket, mixek illetve a típusokat külön-külön is. Ha nem szeretsz-akarsz kísérletezni, válassz egy összerakott téli mixet, vagy pellet boxot, keverd be és már dobhatod is. Ez lehet Promix, Top Mix, Benzár Mix, Seria Walter, Maros, Betamix, Haldorado, Special Mix... és még sorolhatnám, de nem teszem inkább nézz körül a webshopban ha érdekel:
Etetőpelletek - normál pelletek
Ami még fontos lehet, mindig van nálam 2-3 féle anyag amivel a kosarat sapkázom, vagy a pelletet panírozom. Azért 2-3 féle, mert sosem tudni előre mi lesz a nyerő aznap. Van egy halas method mix, vagy pellett örlemény, egy naturális szénhidrátos (TTX, BabyCorn, vagy kukorica csíra) és van egy erősen aromás fűszeres. Édes azért nincs külön, mert azt a különböző gélekkel és sprékkel akár kosaranként meg tudjuk oldani.
Édes mixek
Igen édes, hisz ez a nagy klasszikus. Vagy 25-30 évvel ezelőtt az egyesületi kavicsbányán is a mézes etetőanyag és a mézes pufi volt a menő. Mézes pufi egy szem csemege tökéletes wafters volt egy rendes 8-as horgon, szépen kikönnyítette azt. Csináltuk csak akkor még nem tudtuk, hogy ez egyszer ekkora sláger lesz. Sőt amikor a bordás kosárba visszaakasztottuk a horgot, a saját kis wafters csalikombónkkal lényegében már methodoztunk, csak nem tudtuk még hogy az a neve!
A sláger a Cukk mézes volt, etetőanyagban és pufiban is. Egyébként a mai napig kapható, Nálunk is! Cukk csalianyagok
De nézzünk pár édes receptet a modern vagy divatos methodozás világából is. Kezdjük talán az édes-halas vonallal.
Az egyik kedvenc hidegvízi method mixem a alapja az F1 Sweet kaja. Ebből használom a Sonubaits és a Mainline kajáját is. Ezt szoktam módosítani, halasabb vagy édesebb irányba eltolni. Ha édes irányba tolom akkor jellemzően szénhidrátos, édes kajákat teszek hozzá. Pl a Sonubaits csoki-narancs-ot vagy bármelyik magyar gyártó édes keverékét. Aromából nincs meg a fix és tuti, használom a Sensas por alapó carpix-ét, natur por vagy folyékony édősítőszert, de szívesen nyúlok scopex aromához is.
Halisztmentes édes mixek kapcsán hazai-magyarország környéki gyártóktól szoktam választani. Nincs igazán kedvenc, szívesen nyúlok akár Energo, Promix, TopMix, Maros, Haldorado, Special Mix, stb. kajákhoz. Special Mix-nek nagyon jó a TTX-e a Turbo Carp etetőanyagával, egy kis plusz édesítő szerrel. Haldorado esetében a csoki-narancs method mix, egy kis mézeskalacs mikropelettel, A kosár tetejére pedig csoki-narancs jam, és már kész is a „karácsony” ízű töltet.
Top Mix-nek szintén jó a TTX-e, ehhez tehetünk a method carp sweetkorn kajábol, vagy a méz-tigrismogyoró is jó lehet. Ha kell a színes ízes felhő a halnak akkor fújjuk meg a kosarat Top Mix eperkrém sprével.
Hát ahogy látjátok minden napra minden helyzetre tuti mix nem létezik, kísérletezni kell, kipróbálni 2-3 keveréket és meg fog jönni a siker. A téli halak nem adják könnyen magukat, lényegesen lassabb a peca, a nyári akár 2-3 perces dobásütemet felejtsük el, sok esetben 10-15 perces ütem a jó. Mennyiségre is kevesebb halat fugunk, a nyári 100 kilós pecák helyett be kell érnünk egy jó napon 5-10 db megfogott hallal. De az élmény kell télen is, úgyhogy meleg ruha, meleg tea és irány a vízpart! Sok sok jó pecát mindenkinek!