Versenyiskola A matchbotos horgászmódszer
A horgászat számos technikát foglal magában, amelyek mindegyike különböző tapasztalatot és készséget igényel. Nem mindegy például, hogy dobás során egy 40 grammos megtöltött methodkosarat akarunk bejuttatni, vagy csupán egy 6 grammos pálca waggler úszót. Az úszós technikák közül az egyik legnépszerűbb, ám ha kimondottan eredményesen vagy akár versenyzői szinten szeretnénk űzni, akkor kellő ügyességet igénylő módszer a matchbotos horgászat. De mi is valójában ez a módszer, és miért választják olyan sokan?
Mi is az a matchbot?
A matchbot egy kellően finom horgászbot, amelyet kifejezetten úszós horgászathoz terveztek. Az átlagos hossza 3,9 és 4,5 méter között mozog, ami ideálissá teszi a főzsinórunkon lévő relatív kisebb összsúly (0-20 gr) nagyobb távolságokra való bejuttatását is. Kialakítása könnyű, maga a bot rendkívül hajlékony, így a hal fárasztása során minden rezdülést érezhet a horgász, ami különösen izgalmassá teszi a matchbotos élményeket. Ez a hajlékonyság azonban nem csak a halak fárasztásában segíti a horgászokat, hanem a dobásba is jelentős szerepet vállal!
Fix vagy csúszó?
A matchbotos szereléket kétféle fő kategóriába sorolhatjuk: fix vagy csúszó. A fix úszónál egy speciális fix úszórögzítő adapterrel rögzíthetjük az úszónkat úgy, hogy az úszónk és a horgunk közötti távolság dobás és horgászat közben mindvégig ugyan annyi marad. Szándékosan nem azt írtam, hogy a vízmélységgel egyenlő, mivel gyakran horgászhatunk így vízközt vagy akár a fenékre lefektetve is. A főzsinórra legtöbbször 0,5-2 gramm hasznos terhelés kerül, a többi szükséges súly, ami az úszónk beállásához kell pedig a kiválasztott matchúszók alján található meg lamellák formájában. A fix szerelési mód egyetlen hátránya, hogy a botunk hosszánál mélyebb eresztékkel nem annyira kényelmes a horgászat, de inkább azt mondanám, hogy a 3 méteres mélység az , ami még kényelmesen meghorgászható így, ezen mélység felett én a csúszós szereléket ajánlanám.
Ezzel el is érkeztünk a csúszós szerelékhez, ahol jelentős különbség, hogy az úszónk a főzsinórunkon dobás és horgászat közben szabadon csúszik az alsó ütközési ponttól (ami lehet a főólom vagy akár egy forgókapocs is) egészen a főzsinórra kötött ütközőig. Ezzel a szerelési móddal már a sekélyebb vizektől egészen az 5-6 méteres mélységekig bárhol horgászhatunk, ami viszont a hátránya, az a gubancolódás, amit egy lassabb, megfontoltabb mégis határozott körkörös dobással nagyban kiküszöbölhetünk. A csúszó úszós matchbotozásnál a főzsinóron általában 2-6 gramm összsúlyt helyezünk fel, ha a vízmozgás vagy a mélység ennél többet is igényel, akkor már az úgynevezett “slider” úszók és 10,12 vagy 15 grammos gömbólomból kialakított főólmozás lehet a megoldás.
Hol és mikor használhatjuk a matchbotos technikát?
Ez a módszer különösen hatékony állóvizeken, tavakon és lassú folyású csatornákon, mikor a célhalak amik lehetnek akár pontyok, keszegek, kárászok és más fehérhalak nem a partmenti zónában találhatóak, hanem attól kicsit távolabb. A matchbotokkal kényelmesen meghorgászható távolság a 20 és 40 méter közötti sáv. Igaz horgászni ennél messzebbre is lehet, de az etetés pontossága a távolság növekedésével egyenesen arányosan romlik, így nem biztos, hogy célravezető versenykörülmények között. Egy azonban biztos: a matchbotos horgászat az év minden szakaszában eredményes lehet!
Mi kell még hozzá?
Mint minden gyűrűs botra, így erre is szükséges egy jó minőségű orsó. Én az elsőfékes verziókat részesítem előnyben, lehetőleg 3 vagy 4000-es méretben, de természetesen márkától függően eltérő lehet a méretezés. A megfelelő orsó paramétereit és kiválasztását egy következő cikkben részletezzük. Ami elengedhetetlen kiegészítő még - bár nem is annyira kiegészítő, inkább alap elem -, az egy jól süllyedő főzsinór. Ezek általában sötét színűek, de a legegyszerűbb, ha a csomagoláson keressük a “sinking”, azaz süllyedő szót, mint például a Garbolino Garboline Match-Feeder Sinking esetében is.
A pontos matchbotos horgászathoz kettő további kiegészítő biztosan szükséges. Az első egy zsinórjelölő filc. Ennek használata egyszerű, a kívánt helyre bejuttatjuk a végszerelékünket, majd a jelölő filccel az orsónk és a legnagyobb keverőgyűrű között egy 30-40 cm hosszan végighúzzuk a főzsinórunkon. Ha dobás után addig tekerjük vissza a zsinórt, hogy a jel ugyan ott legyen amikor megjelöltük akkor garantáltan ugyan abban a távolságban horgászhatunk egész nap, így a pontos horgászathoz már csak oldalirányba kell jól céloznunk.
TIPP: Célszerű a szembe parton keresni egy fix pontot, ami segíthet a megfelelő irány tartásában, így a jelölt zsinórral és a fix ponttal egészen pontosan egy területre koncentrálhatunk.
A másik segédeszköz ami elengedhetetlen az nem más, mint egy jó minőségű és megbízható csúzli, amivel az etetőgombócokat bejuttatjuk. A csúzli helyes és eredményes használatához viszont kellő ügyesség szükséges, így rengeteg gyakorlás és sok száz (vagy inkább ezer…) gombóc lövése után az etetésünk egy egészen kicsi helyre koncentrálódhat, ami az eredményesség kulcsa.
TIPP: Próbálj meg mindig ugyan akkora és ugyan olyan formájú gombócokat formálni az etetőanyagból, így már csak a csúzli tartása befolyásolja az irányt és a távot.
Összegzés:
A matchbotos horgászmódszer ideális választás azoknak, akik precíz, kifinomult technikát keresnek, és élvezik a horgászat során tapasztalható apróbb részletekre való odafigyelést. A megfelelő felszereléssel és gyakorlással garantáltan izgalmas és eredményes horgászélményekben lesz része annak, aki belemerül ebbe a különleges módszerbe. Na és hol lehet beszerezni az ideális eszközöket hozzá? Irány a Tacklebait Webáruház! ;)