A legjobb távdobó orsó, avagy miben új a By Döme TEAM FEEDER Master LC?
A legjobb távdobó orsó, avagy miben új a By Döme TEAM FEEDER Master LC?
A nagy távolságra történő method feederezésről elmondható, hogy ez 100%-ban Made in Hungary. Mondhatjuk azt is, hogy ez a szükséges rossz, ha a feeder horgászatról beszélünk. Az elmúlt években az előbb említett hazai igényeknek megfelelően számos, speciálisan ehhez a módszerhez fejlesztett feederbot és orsó került a piacra. Ebben a témában az úttörő egyértelműen Döme Gábor, és az általa fémjelzett márka a By Döme TEAM Feeder. Ebből az „istállóból” érkezett meg a By Döme TEAM FEEDER Master LC orsó is, egyszerre két változatban. Lássuk hát, mitől lehet ez a legjobb távdobó orsó a piacon!
A fejlesztési irányok!
Jól tudjuk, hogy nem a By Döme TEAM FEEDER Master LC az első ilyen típusú orsó Döme Gábortól. Így egy összehasonlító jellegű leírás irányába fogunk haladni, melynek másik szereplője a By Döme TEAM FEEDER Long Cast lesz. Ezt az orsót, pontosabban orsókat én is használom. Ki merem jelenteni, hogy ár/érték arányban magasan veri a mezőnyt. Gyakorlatilag mindent tud: gyorsfék, megbízható szerkezet, lassú dobemelés, tökéletese zsinór profil, lekerekített zsinór klipsz. Talán két dolgot lehet felróni a számlájára, ami a súly és a pótdob hiánya. Amikor megtudtam, hogy elérhető lesz a Master Long Cast, nagyon kíváncsi lettem arra, hogy miben tudják felülmúlni a nagy elődöt. Abban biztos voltam, hogy a „súly kérdés” és a távdobó képesség terén lesz innováció, ezzel is eleget téve a piaci igényeknek. Abban titkon bíztam, hogy a sok fejlesztés nem ront a versenyképes áron.
Mi van a kalapban?
Az új orsó megalkotása során egyszerű dolga lehetett a fejlesztő csapatnak, mivel volt egy jó alapgondolat (ide értem a többi TEAM FEEDER orsót is) és a cél is ismert volt számukra. A vásárlói igények, a jelenlegi trendek alapján született meg a modern gyártástechnológiának köszönhetően a By Döme TEAM FEEDER Master LC, ami új dimenziókat és lehetőségeket nyit a távdobó orsók világában. A By Döme TEAM FEEDER orsók egyik nagy ismérve, hogy a megjelenésük letisztult, ez nincs máshogy a Master LC esetében sem. A piros-fekete szín ismerős lehet, mivel első blikkre azt hihetnénk, hogy ez egy nagyobb dobbal szerelt MASTER CARP PRO orsó. Természetesen a MASTER LC gyökeresen más kávéház.
A szerkezet a nagy távolságú feeder horgászathoz, és az abban rejlő kihívásokhoz lett kialakítva. Az előbbiek miatt a Long Cast egy robosztus felépítésű orsó, mely ennek ellenére viszonylag könnyű maradt, a nagyobb méret is mindössze 534 gramm. Ezzel az adattal egy kicsit vitába szállnék, mivel a mi mérésünk alapján ez 520gr! Az összehasonlítás kedvéért a By Döme TEAM FEEDER Long Cast esetében ez az adat 550gr. A Master LC 6600: dobátmérője: 69 mm, 97 cm-t húz be egy hajtókar fordulatra, tömege: 530 g, zsinórkapacitása: 0.20 mm / 220 m, 0.25 mm / 170 m. A nagyobb testvér esetében ez az a következők szerint alakul: Master LC 6700: dobátmérője: 69 mm, 97 cm-t húz be egy hajtókar fordulatra, tömege: 534 g, zsinórkapacitása: 0.30 mm / 380 m, 0.35 mm / 280 m.
A gyorsfék előnyei!
A gyártó által jelzett egyik újdonság a 100%-osan por- és cseppálló precíziós gyorsfék. Az biztos, hogy a MASTER LC estében a fékcsillag mechanikája jobb, mivel itt már fél fordulatnál szinte teljes egészében „csontra húzható” a fék. Miért van szükség egy gyorsfékre? A választ két szempontból kell vizsgálni. Az egyik a dobásnál jelentkezik, mégpedig, hogy nem kell „tekergetni mint egy vekkert” amíg befixáljuk a féket, hogy a dobást biztonsággal végre tudjuk hajtani.
Fontos tudni, hogy ha a féket teljes egészében nem zártuk le, akkor egy lendületes dobás során megcsúszhat a zsinór, amely súlyos ujjsérülést okozhat. Ezért is használjunk a biztonság kedvéért ujjvédőt. A másik előnye a gyorsféknek, hogy tudjuk „nyeletőfékként” is üzemeltetni, természetesen ez esetben kerüljük a zsinórklipszelést, mert könnyen búcsút inthetünk a felszerelésünknek. Az orsó gyorsfékje megérdemli a piros pontot!
Mitől lesz jó egy távdobó orsó?
A kérdésre a választ az orsó szerkezete és a dob fogja megadni számunkra. Szerencsére a TEAM FEEDER MASTER LC esetében a távdobó orsóépítés iskolapéldái köszönnek vissza, így könnyű lesz jó példákat felsorakoztatni. Az elődhöz képest kisebb „házzal” rendelkezik a MASTER LC, ennek egyik legfőbb oka a jelenlegi trend. Ami egészen addig teljesen jó, amíg a működés terén nem érezzük ennek a hátrányát. A távdobó orsók esetében a „hosszú élet” titka az áttétel, ami itt teljesen rendben van. A csökkentett méretű, kecses, piros és fekete színű testben egy közepes (4,6:1) áttételű szerkezet található. Fontos egy dolgot tisztázni a csapágyazás terén! Nem a darabszám a lényeg, hanem az, hogy a csapágyakhttps://tacklebait.hu/BY-DOME-TF-MASTER-LC-6600-feeder-orso2534-760 hol vannak elhelyezve, és természetesen azok minősége sem elhanyagolható.
A TEAM FEEDER orsók esetében ez a kérdés összességében rendben van. A testben meglapuló 6+1 csapágy könnyed, sima futást eredményez a gyártó szerint. Csodát nem kell várni, az ár/érték arány alapján egy egészen jó orsót kapunk, sőt talán a legjobbat, ami most a piacon elérhető. A zsinórprofilról csak szuperlatívuszokban lehet beszélni, itt tényleg nem lehet hibát találni. Azt gondolom, hogy ez a kompetencia a legtöbb By Döme orsóra igaz, de itt kimagasló a zsinórkép. Ennek az oka, hogy a dobemelés „szuper lassú” 9 hajtókarfordulat alatt megy egyszer fel, majd le vissza a kiinduló helyzetbe. A távdobó orsók másik ismérve a dob! A 69mm átmérőjű alumínium távdobó dob kapott új fejlesztést, ami tovább növeli az elérhető dobótávolságot. Hogy miről is van szó? Ez esetben látszik leginkább a különbség a TEAM FEEDER Long Cast-hoz képest. Míg az előd esetében a klasszikus kilépő élt láthatjuk, addig a MASTER LC esetében lényegesen más kialakítású lett a profil. A fejlesztésnek köszönhetően gyorsabban, és sokkal kisebb ellenállással fut le a zsinór, ami „súlyos plusz” métereket jelenthet. Jól tudjuk, hogy olykor mennyit jelent néhány méter plusz.
Összehasonlítás eredménye!
Elmondható, hogy sikerült ismét előre lépni, és egy jobb távdobó orsó került a piacra. A pótdob kérdéssel most sem sikerült mit kezdeni, ez „fájó pont”. Ami viszont pozitívum, hogy a fejlesztések kézzel foghatóak, és szemmel láthatóak! Nem egy forradalmian új orsó született, hanem egy, a korábbinál jobb tulajdonságokkal rendelkező modernebb típus. Az egy más kérdés, hogy akik a TEAM FEEDER Long Cast orsókat használják, cseréljék-e le az orsóikat. Ezt döntse el mindenki, szerintem nem érdemes. Viszont aki most áll távdobó vásárlás előtt, az ő esetükben azt tudom mondani, hogy tegyenek félre minden előítéletet, gondolkodjanak racionálisan, és nyugodtan válasszák a By Döme TEAM FEEDER MASTER LONG CAST orsó szériát!
TACKLEBAIT MINDENT A HORGÁSZOKÉRT!