Pergető bot választás három fő szabálya…
Pergető bot-választás három fő szabálya…
Első lépésben, bármi furán hangzik, ne feledkezzünk meg arról, hogy most mi pergetőbotot keresünk. A botválasztás terén történő tanácsok és tippek – ahány szakértő szólal meg a témában – eltérőek lesznek, mivel mindenki más és más szempontot helyez előtérbe, az viszont biztos, hogy a következő három dolgot mindenki érinteni fogja.
Mire akarunk pergetni?
A célhal „kiválasztása” eléggé leszűkíti a kört a botválasztás tekintetében, mivel a pergetés fejlődésével az eszköztár is specifikálódott. Az úgynevezett „mindenes pálca” mítosza mese habbal, mivel ez esetben kompromisszumokat kell kötni, amely az eredményesség rovására megy, még a módszerrel ismerkedők esetében is. A különböző célhalak, más és más karakterisztikájú botokat kívánnak meg. A legszemléletesebb példa a süllő, amelynek a szája rendkívül kemény, hogy biztosan megakadjon a horog, rendkívül erős gerinccel rendelkező botot kell használni. Egyszóval a „mire akarunk pergetni?” kérdést kell először tisztázni, hogy tovább tudjunk haladni a választás rögös útján.
Milyen műcsalit/módszert akarunk használni?
Nem terveztem, de már a második bekezdésben ellentmondásba keveredek, de a tisztánlátás végett indokolt egy kicsit csavarni a történeten. Elsőre totál egyértelműnek tűnik, hogy a halfaj a döntő kérdés, ám ez a dolog se fekete és fehér, jóval bonyolultabb még az első lépések esetében is. A pergetésnél nagyon meghatározó a módszer, valamint a használni kívánt csali nagysága. A módszer és a hely (parti vagy csónakos) határozza meg lényegében a bot hosszúságát és az „akcióját”, míg a műcsali nagysága a dobótávolsággal karöltve a dobósúlyt, lényegében a terhelhetőséget. Kicsit utánaolvasva nagyon hamar kitisztul a kép, hogy a különböző műcsalik esetében milyen karakterisztikájú bot a legjobb választás.
Ár-érték arány?
Lássuk be, csodák nincsenek. Ez abszolút igaz a pergetőbot vásárlása tekintetében is, mert az olcsóságnak bármi fura, ára van, amely a minőségben jelenik meg, így kompromisszumok sorával fogunk találkozni. Persze a félreértés elkerülése végett, ez nem azt jelenti, hogy elsőre vegyünk egy csúcskategóriás pergetőbotot, dehogyis…
A lényeg, hogy a ma oly divatos ár-érték arányra figyeljünk, és nagy valószínűséggel nem fogunk mellé nyúlni! Egy horgászbot, jelen esetben egy pergetőbotnál az árképző tételek a blank minősége, a gyűrűsor típusa, a nyél kialakítása és az orsótartó, természetesen a márka is hatással van a végösszegre, de most ettől függetlenítsük a kérdést. Elsődlegesen a bottestre koncentráljunk, mivel itt érezhető „kézzelfoghatóan és szemmel láthatóan” a minőségbeli különbség. Én azt javaslom, hogy ne sajnáljunk pár ezer forintot és inkább áldozzunk a minőségre, mert a szintlépés érezhető lesz az eredményességünkben is.
Összegzés:
A felsorolt szempontok alapján tudjuk a legjobb döntést meghozni.. A körültekintően megválasztott bottal nő a fogás esélye és élvezete, ezért indokolt alaposan végiggondolni a pergetőbot választásának főbb szempontjait. Azonban, ha további tanácsokra van szükséged a vásárláshoz, fordulj bizalommal munkatársainkhoz, akik segítséget fognak adni a döntés meghozatalához.