Hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb rakósbotot?
Garbolino rakósbot szortiment bemutatása – avagy hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb rakósbotot
Még csak a címet írtam le, de máris eluralkodik rajtam az az érzés, hogy nem kis fába vágom a fejszémet, amikor a Garbolino egy olyan termékköréről igyekszem írni, ami a cég egyik legrégebbi termékcsoportja, és kevés márka esetében találkozunk ilyen széles kínálattal. Valami oknál fogva a két nagy francia márka a Garbolino és a Sensas választotta azt az utat, hogy a konkurensekhez képest sokkal szélesebb kínálattal jelenik meg a rakósbotok piacán.
A múlt:
A teljesség igénye nélkül pár fontos mérföldkő A Garbolino botgyártás történelméből:
- 1945 Henri Garbolino közvetlenül a II. világháború végét követően megalapította a vállalatot és a kort meghaladóan modern gyártóüzemükben fémötvözetekből horgászbotokat is gyártottak.
- 1960 A márka piacra dobja, üvegszálas termékeit. Az elemi üvegszálak műgyantába ágyazásával a korábbi anyagoknál lényegesebb erősebb, rugalmasabb, ám ennek ellenére könnyebb alapanyag született a horgászbotok gyártásához.
- 1965 A kutatás-fejlesztés eredményei alapján megkezdték az üveggyanta laminátumok gyártását, ami az üvegszövetből készített csőbotok alapanyaga lett. Az üvegszövet paplant több rétegben, vékonyodó acél tüskékre tekerték, és műgyantával itatták át, ezzel bevezették a tulajdonképp mai napig használt botgyártási technológiát.
- 1977 A Garbolino kínálatában megjelentek a karbonszövet felhasználásával készített bottestek.
- 1988 Új technológiai folyamat bevezetése: a szénszálak összefűzése automatizált, rendszeren keresztül. A számítógéppel vezérelt rendszer optimalizálta a gyártási folyamatot, hihetetlenül erős és tartós karbon csöveket létrehozva. A vállalatot ismét innovátornak tekintették a karbon csövek gyártásában.
- 1990-es években a Garbolino évente több mint 60 tonna karbon-kompozit anyagot használ fel. A márka aktív részvevője a versenyhorgászatnak és Európa egyik vezető horgászcikk gyártójává válik. Az évtized végére a Garbolino a kiemelkedő rakósbot gyártók közé tartozott.
A jelen:
Napjainkban a Garbolino továbbra is élen jár a botgyártásban, köszönhetően a sokéves tapasztalatnak és azoknak a mérnököknek, horgász versenyzőknek, akik azért dolgoznak, hogy a nagyközönség számára minél használhatóbb, innovatív termékekkel szolgáljanak. Kielégítik a versenyhorgászok különleges igényeit, de a „hétköznapi” horgászok is megtalálhatják a megfelelő eszközöket a cég kínálatában.
A Garbolino esetében a 2022 évi katalógusban 18 oldalon keresztül böngészhetjük a rakósbotos kínálatot, ami megközelítőleg 300 terméket jelent! Nem kis feladat ezt átlátni, nekem számtalan álmatlan éjszakám ráment, mire elkezdtem azt érezni, hogy van némi fogalmam a termékcsoportról és belevághatok egy ilyen cikksorozat megírásába. Igen ez egy sorozat lesz mert van bőven bemutatni való!
Folytassuk talán azzal, hogy milyen gondolatok vezérelnek egy gyártót akkor amikor egy ilyen széles szortimentet kínál.
- Fejlődés és innováció: mindkettő elengedhetetlen, mert bár a horgászcikk piac nem kicsi azon belül a rakósbotok egy nagyon kis szegmenst tesznek ki, annak ellenére, hogy az egyik legdrágább horgászcikknek számíthatnak. Ezen a szűk piacon fontosak az újdonságok, mint technológiai, mint pedig felhasználási szempontokból.
- Vevői igények: milyen lenne az álom rakósbot? könnyű, feszes, gyors, erős és olcsó. Szép lenne, de sajnos ezt így egyben még nem sikerült megalkotni. Viszont a Garbolino törekvései egyértelműek: igyekszik legjobban kiszolgálni a vevői igényeket ezért a rakósbotokat az alábbi fő kategóriákba sorolja.
A Garbolino rakósbot kínálatának fő csoportjai:
- Szabadidős fehérhal horgászat botjai: Számomra talán ez volt elsőre a legfurcsább kategória, hisz nálunk Magyarországon mit javasol a többség a teljesen kezdő rakósbotos horgásznak? Vegyél egy erős pontyos botot, mert az tolerálja a hibákat, és menj intenzív vizekre, fogj sok halat, nagy élmény lesz és tudsz gyakorolni. Milyen horgászatot művel a magyar rakósbotos pecások 80-90 %-ka? Igen sokhalas jellemzően ponty célhalú pecákra jár. Ezzel szemben a nyugati nagy horgász nemzetek (francia, belga, holland) estében, gyakrabban horgásznak keszegfélékre rakósbottal, nem csak verseny, hanem hobbi peca esetén is. Ha megnézzük a nyugati horgász sajtót, fülig érő mosollyal pózolnak 3 marék bodorka mellett térdelve egy rakósbotos peca után, és ennek oka van, egyszerűen az hogy ott azon a vízen az adott körülmények között az egy jó pecának számít. Tehát bár Magyarországon ritka, de létezik a szabadidős fehérhal horgászat kategória. Ebben a kategóriában leginkább a kezdő, vagy a rakósbotozást hobbi szinten űző fehérhalas (keszegfélék-kárász egyéb apró halak) pecát kedvelő horgászok számára kínál a Garbolino botokat. Ezek esetében szintén megvan az a strapabírás, ami a kevésbé gyakorlott horgász esetében előny az esetleges hibák kiküszöbölésére, de a mégis keszeges jellegű gyorsabb, feszesebb botok, mint a belépő szintű pontyos társaik. Jellemzően 6-7 méteres hossztól 11,5 méterig találunk itt botokat, természetesen a kezdők és a hobbi horgászok pénztárcájához igazítva.
- Szabadidős pontyhorgászat botjai: Ez nekünk – magyar rakósbotos horgászoknak - egy sokkal egyértelműbb és értelmezhetőbb kategória, mint a szabadidős célú keszeges botok. Ebbe a csoportba tartoznak a belépő szintű pontyos botok, de találunk már kifejezetten pontyos versenyzésre szánt botokat ebben a kategóriában. Hossz tekintetében 8 és 13 méter között válogathatunk, vásárolhatunk szál botot és nagyon jól felszerelt pakkot is. Ebben a csoportban annak érdemes keresgélnie, aki szívesen és sokat horgászik intenzíven telepített pontyos vizeken – csúnyán mondva kockatavakon -, vagy extrém kemény terepen szeretne rakósbottal pontyot fogni. Ha tudjuk, hogy körülbelül milyen távon, milyen méretű és mekkora mennyiségű halra szeretnénk horgászni biztosan találunk olyat, ami megfelel az igényeinknek, és az ár/érték aránya is kiváló!
- Pontyos Margin botok: Ebbe a kategóriába a kifejezetten partközeli, „láb alatti” vagy kifordulós pecára ajánlott botokat találjuk meg. A margin rakósbotos horgászat egyszerre szórakoztató és nagy adrenalin löketet is ad, hisz gyakran a vizek szélén találhatóak meg a legszebb pontyok, melyek megfogása egy vékony könnyed margin rakóval hatalmas élmény! 8 méter alatti a hosszuk, kifejezetten nagy halak horgászata fejlesztették ki őket, ennek ellenére vékony könnyed pálcák, nagyon jó fárasztási tulajdonságokkal.
- Extrém botok, tulajdonképp „bármire”, ami az európai vizekbenmegél: hát itt van pár olyan „érdekesség”, amin azért elsőre fennakadt a szemem, de böngészve a netet valóssá vált, hogy erre is van igény. Harcsára és tokra ajánlott rakósbotok? Igen ezeket is megtaláljuk a Garbolino kínálatában. Ez valóban egy szűk és nagyon extrém szegmens, amit talán a Zombie Ultra Specimen bot leírás szemléltet legjobban: A topset gyárilag fel van szerelve egy 7,5 mm kimenetű teflonvéggel, de ha össze akarod fonni a gumit és nem elég a 7,5mm-es hegy, akkor a botról le kell venni az 1. tagot, mert a 2. tag is fel van szerelve teflonvéggel és ott a kimenet 12mm!!! Ez már azért durva nem?
- Versenybotok pontyos és fehérhalas versenyekre: A szabadidő és extrém pecások igényei kielégítve, áttérhetünk a király kategóriákra, versenybotokra. A francia honlap szét is bontja két kategóriára pontyos versenybotok és fehérhalas versenybotok, de én mégis egybe kezelem, mert tulajdonképp a két kategóriában nagyrészt azonos botokat találunk, másképp felszerelve. A Garbolino szinte mindegyik csúcs versenybotját meg tudjuk vásárolni keszeges, allround azaz vegyes halas, és pontyos pakkban is. Ez azt jelenti, hogy a botok pakkjai egymástól a K4 4 tagos, 5,6 méter hosszú topsetekben térnek el egymástól, ez adja meg az adott pakk jellegét. A versenybotok között természetesen megtalálhatóak a könnyebb feszesebb igazán keszeges botok, amik bár kompatibilisek lehetnek a legerősebb pontyos topsetekkel is, mégsem ajánlatos őket így használni. Fordítva egyáltalán nem jelent problémát, egy power jelölésű csúcs versenybotra egy match vagy competition topot rakunk és máris van egy kiváló keszeges botunk. Ami legfontosabb a versenyzésre „kihegyezett” rakóknál, hogy a botunkat, és főleg a topsetjeinket a meghorgászni kívánt vízhez – tó, csatorna vagy folyó – és az adott vízben jellemző halak méretéhez igazítsuk, és ne becsüljük túl sosem a felszerelésünk és a saját magunk tudását sem.
Most, hogy megnéztük a Garbolino fő rakósbotos kategóriáit – mielőtt a termékek részletes bemutatásába is belemennénk – gondoljuk végig, hogy milyen szempontokat is kell figyelembe vennünk amikor rakósbot vásárlásán gondolkodunk:
- A bot felhasználási célja: El kell dönteni az adott bottal versenyezni szeretnénk-e (az sem mindegy, hogy kifejezetten pontyos versenyek, vagy inkább allround azaz mindenes versenyek) vagy inkább hobbi-szabadidős pecára használnánk, állóvizeken vagy erős sodrású folyón horgászunk gyakrabban. De a felhasználási célhoz venném hozzá azt is, hogy a rakósbotos horgászattal ismerkedő horgászként az első botunkat keressük, vagy pedig némely tapasztalat birtokában botot váltanánk. Ha magunkban tisztáztuk a felhasználási célt akkor már szűkül a kör, kialakulóban van a bot hossza, karaktere és felszereltség igénye is.
- A bot tulajdonságai: A felhasználási cél nagyjából kijelöli a szükséges bothosszt. A feladat végrehajtásához szükséges karakter leszűkíti a bot lehetséges súly tartományát. Viszont a súly adatnál sokkal fontosabb a súlyelosztás, ehhez a botot ajánlatos kézbe venni, vagy a bot „Down Force” értékét megtudni. A DF érték tulajdonképp az összerakott bot esetében a bot végétől 1 méter távolságban mért lefelé ható erő, azaz az erő, amivel a legtöbb esetben a botot tartanunk kell. Ez általában a bot tényleges súlyának a 3,5-5-szerese. Tulajdonképp egy nehezebb, de nagyon jó súlyelosztású botot könnyebb tartani, mint egy könnyű, de rossz súlyelosztásút. Fontos tulajdonsága a botunknak a nyélátmérő, ami a 13 méteres botok esetében jellemzően 41-48 mm közötti. A vékony bot szélállóbb, lehet, hogy kényelmesebb, viszont a vékonyságnak ára van, egy slim vagy extra slim bot nem lesz olyan feszes-gerinces mint egy vastagabb kialakítású, továbbá a cső átmérő csökkentése a fal vastagodását hozza magával ezáltal a tömeg is nőni fog.
- A bot felszereltsége-alkatrész ellátás: Ez egy nagyon lényeges szempont! Fontos megvizsgálni, hogy az adott bot a gyártó melyik szériájához tartozik, milyen típusú „tüskén” készült, milyen széles a kompatibilitása. Fontos tudnunk, hogy az adott bothoz milyen kiegészítők – minitoldók, rövid 3. és 4. tagok, topsetek – társíthatóak. Szinte biztos, hogy a megvásárolt pakkunk egy idő után kicsi lesz, és szeretnénk plusz vagy hosszabb topseteket egyéb kiegészítőket vásárolni, vagy egy esetleges bottöréskor pótolnunk kell a sérült tagot. Ezek lehetőségeit szintén mérlegelnünk kell a döntés előtt.
- A bot ára: pár 10 ezer forinttól a több millió forintig… nagyon széles a sáv. De ha a fentiek alapján reálisan jelöltük ki a szükségleteinket akkor szűkült valamelyest. Sőt, ha szerencsénk van a kiválasztott bot éppen belefér az előre megálmodott költségkeretbe. Ha ez mégsem lenne így akkor el kell kezdenünk kompromisszumokat kötni magunkkal, és megnézni, hogy milyen tulajdonságok rovására tudunk az árból faragni. Nem kis feladat, de végül kialakul a megfelelő bot és annak felszereltsége, amiben reményeink szerint sok örömet lelünk!
A sorozat következő részeiben igyekszem a kategóriákat és jónéhány botot részletesebben bemutatni, annak érdekében, hogy aki Garbolino rakósbot vásárlásán gondolkodik segítsem a választását.
Addig is böngésszétek a Tacklebait webáruház rakósbot kínálatát: https://tacklebait.hu/Botok/Rakos-botok
Szigeti László
TACKLEBAIT MINDENT A HORGÁSZOKÉRT!