Felszerelés karbantartás 2. rész: Rakós-Spicc bot gumizás kellékei
A téli karbantartási folyamatba jól beleilleszthető, a rakósbot topsetjeinek, vagy spiccbotjaink gumizása is. Sok esetben a nyáron használt gumik elöregedtek, szerencsés esetben a sok használattól, kevésbé szerencsés esetben csak állásukban mentek tönkre, így cserélni szükséges. Vagy cserére adhat okot az is, hogy tél végén, kora tavasszal a fehérhalakat vesszük üldözőbe, vagy ha pontyozunk de lényegesen finomabb szerelékkel, így a gumit is finomítani szükséges.
Most ebben a kis írásban a Garbolino aprócikkei közül a gumizáshoz szükségeseket szeretném egy kicsit bemutatni nektek.
Kezdjük talán a fő elemmel, magával a rakósbot gumival. Nagyon sok márkához hasonlóan a Garbolino kínálatában is jelenleg 3 fő fajta érhető el: tömör, hibrid és cső gumik. Órákat lehetne beszélni ezek különbségeiről, előnyeiről és hátrányairól, esetleg ha van rá igény szívesen meg is tesszük, de most csak röviden a különböző típusokról.
GARBOLINO ELASTIQUE LATEX COLORE: nagyon kedvező árú, 7 méteres kiszerelésben és széles mérettartományban (0.6mm-2,3mm) elérhető hagyományos latex tömör gumi. Nyúlása, rugalmassága és felkeményedése a tömör gumik között jónak mondható, de természetesen nem éri el a hibrid vagy a cső gumik tulajdonságait. Vékony méretei keszeges topsetek, vagy akár spiccbotok begumizására tökéletesen alkalmas, vastagabb méretei pedig a ponytozás eszközei. Azért a vastag tömör gumikkal csak óvatosan, szükséges hozzájuk a kellően erős pontyos topset.
GARBOLINO ELASTIQUE ZOMBIE SPECIMEN: A Zombie jelölést a Garbolinonál a kifejezetten nagyhalas termékek kapják meg, legyen szó match, feeder vagy akár rakósbotokról. Itt a tömör gumik kapcsán is igaz ez, a Zombie Specimen gumik igazi vadölők! 2,2mm-től 6 mm-ig érhetőek el. Igen 6mm, ami már olyan, mint a gombóclövő csúszlik gumija. Felhasználási területük is speciális, hatalmas pontyokra, tokhalakra és harcsákra horgásznak velük, természetesen a megfelelő botokkal párosítva. Ezek már abnormális pecák számomra, így ebből a termékből a 2,2-2,8mm közötti méreteket ajánlanám kifejezetten erős rakósbotokhoz, nagyhalas pecára.
GARBOLINO SOLID HYBRID ULTRA SOFT: a hibrid gumik, mondjuk úgy félúton vannak a tömör és cső gumik között a tulajdonságaikat tekintve. Nyúlási tulajdonságaik jobbak, mint a tömör gumiké, a felkeményedésük is folyamatosabbnak mondható, áruk mindemelett jóval kedvezőbb, mint a csőgumiké. Ez a típus is sok méretben (1mm-3,5mm) érhető el, lefedve ezzel a finom keszegezéstől a pontyozásig mindent. Az árukon kívül még az szól melettük hogy azonos erősségben vékonyabbak, ezáltal könnyebbek mint a csőgumik, így a topsetet kevésbé nehezítik el.
GARBOLINO ELASTIC HOLLOW SUPER SOFT FIGHTER: Véleményem szerint a Garbolino legjobb rakósbot gumija, az én személyes kedvencem, vastagságtól és célhatól függetlenül. Univerzális, a széles méret (1,2mm-3,2mm) tartománya és a kiemelkedő tulajdonságai miatt minden feladatra megtalálható a sorban a megfelelő rakósbot gumi. Erről nem is írnék többet, mert korábban született egy részletes cikk róla, akit érdekel itt megtalálja: Garbolino Elastic Hollow Super Soft Fighter rakósbot gumi teszt
GARBOLINO BAZOOCARP COEX HOLLOW: A fenti Elastic Hollow Super Soft Fighter guminál egy kicsit kedvezőbb árú, de hasonlóan jó tulajdonságú több komponensű gumi. A belső mag a megfelelő erőt és szakító szilárdságot biztosítja a külső réteg a szép sima nyúlást és felkeményedést segíti. Méretezése 1,8-3,8mm közötti, elsősorban pontyozásra tervezett rakósbot gumi.
A Garbolino gumik áttekintése után nézzük mik azok az aprócikkek, amik szükségesek lehetnek.
Topsetek kellékei: Bár a Garbolino topsetjei többségükben „felszerelve”, azaz végteflonnal és gyári oldalkivezetéssel vannak ellátva, de természetesen a kínálatban ezen elemek külön is elérhetőek. Megtaláljuk a bot spiccére szükséges méretű külső teflonokat 2,5-5mm között, de belső teflon is van a palettán, ugyan úgy mint oldalkivezetés.
Ha ezekkel felszereltük a topsettet, vagy már gyárilag így érkezett, akkor a gumi befűzése a következő lépés. Ehhez nagy segítség egy befűző drót, mely kapcsán csak annyi az elvárás, hogy kellően hosszú, erős és merev legyen. A Garbolino befőző drótja pont ilyen.
A gumira a szerelék rögzítése többféle módon is történhet. Nagy klasszikus és segédeszközt nem igénylő megoldás a „süni” azaz egy dupla csomó a gumi végére, ami a ráhurkolt szerelék lecsúszását megakadályozza. Én ezt nem használom, ennél talán a legnagyobb az esély a főzsinór botra történő rácsavarodásának. Ha ez észrevétlenül történik és halat akasztunk akkor a jobbik esetben halvesztés a rosszabbik esetben topset törés a vége.
Ennél véleményem szerint jobb megoldás a Garbolino ELASTIC CONNECTOR gyorscsatlakozó használata. Ez több méretben érhető el a méretválasztást a gumi vastagságához szoktam igazítani. A szerelék felrakása és levétele gyors, egyszerű. Ezt a megoldást általában a keszeges-fehérhalas pecáknál használom.
A kedvenc rögzítési megoldásom, amit minden pontyos rakósbotos horgászatnál előnyben részesítek az a DACRON CONNEKTOR. Ez egy erős dacron zsinórból és egy gumi harangból áll. A rakósbot gumira rögzítése egyszerű, a szerelék pedig a dupla hurkos megoldással gyorsan feltehető és leoldható. A szerelék feltekeredésének lehetősége a dacron szál eltartó merevsége miatt minimális. A gumi harang némileg meggátolja a topsetbe a víz bejutását, illetve elmenő halnál a gumi visszahúzódásának ütését tompítja.
Abban az esetben, ha oldalkivezetéses topsetet gumizunk, akkor az oldalkivezetéshet is köthetnénk dupla csomót, de ezáltal a felesleges kilógó gumirészt le kellene vágnunk. Ha helyette pl. a Garbolino TEFLON PULLER BEADS-et alkalmazzuk akkor a kinmaradó gumi szakasz is segíthet egy-egy nagyobb hal fárasztásánál.
A Puller Beads egy teflon golyó különböző méretű lyukkal a közepén. A méretét úgy érdemes megválasztani, hogy az adott gumin megszoruljon, bevágáskor ne csússzon meg, viszont fárasztás során amikor a hal a gumit kihúzza, megnyújtja, akkor a teflon golyón a gumi elcsúszik és a botból alaphelyzetben kinnlevő, felesleges gumiszakasz is segíti a fárasztást. Egy 50 cm kilógó szakasz, csőgumi esetében 7-8 szorosára nyúlva, akár 3-4 méter plusz fárasztási teret is jelenthet. Természetesen a gumi végére kell a dupla csomó, amin a teflon gyöngy megütközik maximális feszítés esetén is.
Ha a topsetünk nem oldal kivezetéses akkor a gumi belső rögzítése szükséges. Ehhez a Garbolinonál elérhető a hagyományos belső „létra” a POLE WINDER BUNGS. Ezt a megfelelő méretre kell vágni, a gumit rákötni és a gumi feszességét a létrára történő feltekeréssel beállítani.
Ha fárasztás közben a gumit szeretnénk kézzel visszahúzni, nem oldal kivezetéses topset esetén akkor a Garbolino PULLER BUNG-ra van szükségünk. Ez 2 méretben érhető el, (a 2. és a 3. tagba is tehetjük attól függően milyen hosszú gumit szeretnénk) szintén visszavágással tudjuk a topsetünk méretéhez igazítani előnye, hogy a gumi fárasztás közben kézzel feszíthető.
Most talán ennyit a rakósbotos gumizás kellékeiről, ha esetleg kérdés lenne, keressetek minket bizalommal, igyekszünk segíteni!