Freestyle Rakósbotos OB középdöntő beszámoló - 2024 Koroncó Torma Lake
Az egyik legfiatalabb, de sok embert megmozgató, nagy sikernek örvendő versenyhorgászati szakág a Freestyle Rakósbotos Országos Bajnokság! Az idei évben rendezik meg 3. alkalommal, 7 elődöntős, 2 középdöntős 1 döntős helyszínnel. A pletykák szerint várható, hogy klubcsapat bajnokságot is terveznek belőle a következő években, ami véleményem szerint szintén sikeres, és sok csapatos izgalmas bajnokság lesz.
Ez a kis írás 2024 év első középdöntőjéről szól - TackleBait szemszögből nézve - amit a koroncoi Torma Lake tavon rendeztek meg július utolsó hétvégéjén.
Pár gondolat azoknak, akik még nem ásták bele magukat ebbe a szakágba, mi is ez a freestyle rakósbotos bajnokság:
- Rakósbotos tehát úszós horgászat, de a hagyományos finomszerelékes úszózástól némileg eltérő szabályrendszerrel
- Fő célhalak a pontyfélék, azaz a ponty, a kárász és az amur, érvényes hal még a compó, a márna és a tokfélék, de ezek nem igazán jellemzőek azokon a pályákon, ahol ezen versenyeket bonyolítják
- A megengedett maximális bothossz 11,5 méter. Ez két dolog miatt nagyon előnyös: a kifejezetten pontyos botok 13 méterben már lényegesen nehezebbek, 11,5 méterben könnyebben kezelhetőek, valamint jó 11,5 méteres botot lényegesen olcsóbban vásárolhat az ember, mint egy finomszerelékes versenyzésre alkalmas csúcs rakós botot.
- Az etetőanyag limit 10 liter, pontyhorgászat lévén jellemzően kukorica esetleg más magok és pelletek keverékéből áll össze
- Élőanyag limit 1 liter, ami csonti valamely formálya, illetve maximum fél liter giliszta lehet. Így a limit kapcsán is elmondható, hogy költség szempontból lényegesen kedvezőbb, mint a classic finomszerelékes horgászat
- A halvédelem kiemelten fontos, csak szakáll nélküli horog használható, kötelező a bevonatos merítőfej, a pontybölcső, és a nagy halak tárolására a pontyzsák. Sőt van egy olyan kitétel a szabályzatban miszerint a halakat „ölbe véve”, a hal nem érhet a láda lábrácsához! Erről majd később egy kicsit bővebben!
- A csali lehet fűzött is, azaz felkínálhatjuk hajszálelőkére fűzve, illetve a methodban megszokott csalitüskén, vagy csalikarikán is
A szabályokról röviden tán ennyit, most lássuk miért is volt érdekes számunkra a koroncoi középdöntő!
Az idei évben Titi és jómagam is indult el ebben a szakágban. Ahogy arról korábban már röviden beszámoltunk a TackleBait facebook oldalán, Titi Palotavároson én Koroncón elődöntőztem. Én közepesen szerepeltem, Titi pedig jól, így nála volt remény a középdöntőbe kerülésre. Ez a remény július közepén valóssága vált, volt annyi visszamondás, hogy Titi megkapta a telefont, behívták irány a középdöntő!
Persze örült, de nyár közepén egy 4 napos versenyre meghívást kapni, a verseny előtt 10 nappal, nem kis feladatot ró a versenyzőre. Old meg a családot, old meg a munkát, és közben 1 hét alatt készülj fel fejben és technikailag is a versenyre, hát nem egyszerű. Finoman szólva nem is ment makulátlanul :)
Csütörtök - kötelező edzésnap: Ez volt ez első peca nap amire Titi oda tudott érni a Torma Lake-re. Nyugodtan mondhatjuk: épp beesett. A felszerelés nem volt összehangolt, a szerelékek nem voltak a helyszínre szabottak, de horgászott egy keveset, halat is fogott, de inkább a felszerelés rendezésével és beszélgetéssel telt a nap. Na ugye ennek nem így kellene történni, hisz kötelező edzésnapra már kész technika és taktika kellene, hogy legyen. Kellene, ha lenne rá idő, de sajnos nekünk nincs, abból főzünk, amiből tudunk!
Péntek – első versenynap: Sorsolni is tudni kellene – Titi nem tud! – vagy csak nem szerencsés. D szektor magas szám, az tó összeszűkülő része, széle mellett 3. hely. Hát elmúlt hetek versenyein röviden, azaz rakós távon belül ez a szakasz nem muzsikált fényesen. Oké nincs gond, majd lesz valami. A kötelező edzésnapon lettek új gondolatok ötletek, amik megvalósítására aznap este nem maradt idő, így a bepakolás alatt segítőként én még topsetet gumiztam szektoron kívül, Titi pedig szereléket válogatott. Épp, hogy kész lett minden, etetni már majdnem időben tudod, de a parton a szektorban a káosz uralkodott. Nyugi-nyugi csak a szokásos! :)
Rövidebben kezdett, mint a szomszédok, nem volt jó mert jobbról és balról is fogták a halat. No para, fél óra után peca megáll, szerelék és topset csere, fenékmérés, sorok rendezése. Igy elmondható, hogy az első órában azért egy keveset pecázott is!
Ezzel még nem is lett volna baj, ha a szektor nem úgy indul, mint ahogy indult: Hamar Feri és Füredi Krisztián már az első 10 percben mérlegelős -5 kg pluszos – halat fáraszt és fog is meg, valamint tőlünk jobbra Pozsonyi Csabi és Pintér Zsolti szedi a halat jó ütemre. Csabinál és Zsoltinál ez többé kevésbé ki is tartott a végéig, nagyot csatáztak, Zsolti nyerte a szektort 40 kiló körül, Csabi 35 kilóval szektor 2. Hamar Ferinél az első nagyhal után másfél óra csent, a szokásához híven a rövidet pecázta, de nem akart jó lenni, annyira nem, hogy ha jól láttam akkor még 11,5 méterben vízközt is próbálkozott. A vége aztán erős lett, megjöttek a várva várt bónuszhalak, 33 kilóval szektor 3. A szektor 4. hely Gyömörei Zolinak jutott. Gyöme a víz jó ismerője, ügyes pecás, általában jól is szerepel, mondjuk úgy, hogy megvan neki a koroncoi peca, ezt bizonyította ezen a hétvégén is!
Az erős kezdése után Füredi Krisztiánnak is egy hatalmas közel másfél órás lyuk volt a pecájában, pedig mindent megtett. Na Ő – Titivel ellentétben - technikailag maximálisan felkészülve kezdte meg a versenyt: szerelékek rövid pecára, középre, 11,5-re, fenékpecára, behullós horgászatra, és még két érdekes szerelék. Az egyik egy 5 tag hosszúságú cucc az úszó egy vékony szál waggler, összehúzott ólmozással, ezzel az etetés mögött tudott fenéken horgászni 2-3 méterrel, és jó is volt, adott halat. A másik szintén 5 tagban egy pellet waggler úszó méter körüli eresztékkel, ezzel a vízközti halakra pályázott. Szóval mindenre is felkészülve, mindent is kipróbálva Fügénél egy szektor 5. lett a vége 16 kilóval. Titi épp 100 gr-al azaz 10 dekával verte meg, így Titi szektor 6. nem jó, de nem is tragikus van még 2 nap!
Szombat – második versenynap: gondolná az ember, hogy tán már összeáll minden, de persze nincs így. Csak hogy meglegyen a reggeli rutin, amikor megérkezem topset gumizással kezdek. :) Nincs gond megoldjuk! De van jó hír is - mondja Titi - kötöttem szerelékeket! Igaz ólmozva nincsenek! Nem baj belefér az időbe, el is készül szépen, Vannak megfelelően kicsi úszók a bot alatti pecára, sőt van kilengetős cucc is az etetés mögé nézni. Alakul ez! Sorsolás csak a szokásos A2, de jó... kiemelt széle mellett... Ahha csak nem itt, mert az ’A’ közepe és teteje az erős általában.
Nem baj pecázzunk. Az eleje nem volt jó, egy-egy hal innen is onnan is, nincs meg a tuti. Etetni vagy nem etetni? Lőni vagy nem lőni? Ha igen mennyit? Szabó Sanyival nézzük a többieket, próbálunk pár okosságot mondani Titinek, mit próbáljon ki. Egyik másik váltás ad halat, jó a kilengetős cucc is. Jó de ismét csak a szektor második felére, egy szektor 7. lesz a vége. Füge nyert egy szép vegyes pecával rajt-cél győzelemmel, Hamar Feri óriási hátrányt ledolgozva bejött a 2. helyre. Feri ismét rövidet horgászott, nagyon nem volt jó, az első órát lehozta egy balinnal, ami ugye nem érvényes hal. Aztán beváltott 11,5-re és szépen megoldotta a következő 4 órát.
Na szóval Titi szektor 7, tegnap 6 az összesen 13... hát ez már necces mert a 40 főből 20 jut a döntőbe, ami 3 forduló esetén valahol 15 maximum 16 ponttal lehetséges. Ebből ugye 13-már megvan, mindenképp szektor elejét kell horgászni utolsó nap!
Vasárnap – harmadik, záró versenynap: Azért van amikor tényleg összeáll! De kezdjük az elején! Kiérek nem kell topszetet gumizni!! El sem hiszem... Szerelékek rendben, van rövidre, van 11,5-re van kilengetős, van minden! Mi az, ami nincs? Hát szerencsére a limitben az irdatlan pellet mix nincs! (hát abba volt aqua, meg halibut, meg piros is, meg sárga is, mindez legalább 8-10 mm-es méretben) Kellet neki 2 versenynap, hogy lebeszéljük róla, nehezen engedte el, de ez van Koroncó röviden nem pelletes víz! Még sorsolás is egész jó D10 ez egy jó szakasz, én szeretem. (Persze hogy szeretem, mert ettől a helytől egyel balra fogtam 2 hete a method elődöntőn 87 kilót ami aznap tó egyet jelentett, és nagyban segítette azt, hogy azon az elődöntőn dobogós legyek és középdöntőbe jussak!)
Szóval úgy tűnt minden adott egy jó pecához. És ez így is lett! Nem volt könnyű, sőt kifejezetten nehéz nap volt. Kevesen tudták egy módszerrel megoldani a napot, mi sem, de erre végre tudatosan készültünk, és ami fejben megvolt, azt Titi meg is csinálta! Ugye van az, amikor nem hátrány, ha hallgatsz a hátterekre, és tán még bízol is abban, amit mondanak?? :)
11,5-ben kezdett, nem túl nagy alappal a kukoricát folyamatosan lőve, adott is pár halat, amivel az első óra végén szektor 3-ra állt, és a szektorban 4 helyen még halat sem fogtak. Aztán ez elfogyott, nem igazán értettük hogy miért, mert a másik szektor kezdő embere mellettünk jobbra – Magyar Gabi – szépen fogta továbbra is ezeket a másfél kiló körüli halakat 11,5 méterről fenékről. A verseny közepére Titi már visszacsúszott, nem volt nehéz mert nagyon jó horgászok ültek a szektorban. Pozsonyi Csabinak jól ment a peca végig, Csöregi Bazsi napról napra javult, Soós Krisztián is ott volt az elején mindegyik nap.
Váltani kellett és ez a váltás sikeres volt, a 11,5 méteres bot mögött vízközt pecázva jött két jobb, olyan 3-as forma hal. Ez egy fárasztó peca, folyamatosan jár a kézben a csúzli, hol pár szem kukoricát hol pár szem csontit lőve. Az úszó el eltűnik, beleúszik a hal, bevágni nem szabad erre, meg kell várni míg bólint a bot és szalad a gumi kifele! Aztán ez is elfogyott...
Jött a kilengetős fenéken lévő cucc, nem volt meggyőző, de adott halat. Közben bíztattuk Titit Szabó Sanyival, hogy dobja a rövidet, csak finoman, keveset, de folyamatosan, hisz tudtuk, hogy ezen a szakaszon jó a rövid, és azt is tudtuk a jó eredményhez kelleni fog a bónusz hal! Hát horgászunk hitte is meg nem is, de inkább nem... kellet hozzá egy szerencsétlen szerencse! A kilengetős cucc leamortizálódott, cserélnie kellett. Addig is legyen esély valamire, betette a rövidre a szereléket...
Ha valaki lemaradt volna erről az izgalmas részről, az visszanézheti pl. a TackleBait TikTok csatornáján is: Itt ebben a videóban a kapás, Itt ebben a másik videóban az elég sajátos szákolás! :)
Miközben javította a tönkrement cuccot, a bot bólint, a gumi rohan, alig tudta elkapni, és egy kaotikus, idegőrlő, de így utólag vicces fárasztás és szákolás után egy gyenge 4-es amur képében visszajött a remény, és nem csak a remény, de a löket is, hogy pecázza a rövidet!
Nagyon izgalmas utolsó fél óra volt! Adott a rövid még egy jó hármas körüli pontyot, de kellett a bónusz nagyon! Jött is a lefújás előtt 2-3 perccel. Izgalmas és a körülményekhez képest türelmes fárasztás, sikeres szákolás, bónusz 5 pluszos tükrös!! Kellett, nagyon kellett!! Összesen 27 kiló hal, szektor 2. összesen 15 pont, 17. helyezés a 40 főből, döntőbe jutást érő eredmény! :)
Igen kaotikus volt, igen tele volt hibával, igen kellett hozzá szerencse is, de az biztos, hogy vasárnap az év legjobb pecáját hozta le Titi, mondom ezt én, aki elég sok időt töltöttem el az idei évben mögötte! Nagyon nehéz hátterezni neki, magacs és önfejű! Szerencsére erre a hétvégére még segítségem is akadt Szabó Sanyi személyében, aki mindhárom nap kijött és nagyon sokszor jó meglátásokkal, gondolatokkal vagy épp egy kis bíztatással segítette Titi horgászatát! Köszi még egyszer Sanyi, és mielőbbi gyógyulást kívánunk!
Igy a végére már csak pár gondolat, mert többen kérdeztétek, hogy miket is használunk egy ilyen horgászat során. A teljesség igénye nélkül pár sarkalatos dolog, ami szükséges lehet egy eredményes horgászathoz.
Botok: Ahogy a bevezetőben említettem 11.5 méter maximális hossz. Nagy segítség lehet egy rövid „margin” rakó is, amikor kifejezetten nagyhalazni kell. Nem kell, hogy csúcs legyen, nem kell egy használt autó árát kifizetni érte. A TackleBait kínálatában is talalhatóak kedvező árú botok és pakkok, amik teljesen megfelelnek erre a horgászati módszerre. Minirakóból jó szívvel ajánlom a Garbolino Game Ower Carp botját. Ahogy a neve is mutatja egy igazi nagyhalas „vadölő” érdemes megnézni. Korábban született róla két kis írás is, ha kíváncsiak vagytok rá itt találjátok:
Garbolino Game Over Carp teszt - 1. rész Garbolino Game Over Carp teszt - 2. rész
Magát a bot legujabb, továbbfejlesztett változatát a webshopban pedig itt találjátok: Game Over Carp
11.5 méteres hosszban két szériát javaslok megnézésre: A Garbolino Golden Carp széria mindegyik tagja egy kedvező árú bot, ami a pontyos rakósbotos horgászat nagyon jó eszköze. Abban az esetben, ha valaki most kezdi a rakósbotos horgászatot tanulóbotnak is kiváló! A szériában elérhetőek a 10 és a 11,5 méteres botok is! Nézzétek meg Őket a webshopban: Golden Carp Rakók
Abban az esetben ha professionális kifejezetten nagyobb halak horgászatához keresnél botot, olyat aminek létezik kompatibilis match és csúcs keszeges verziója is akkor ajánlom figyelmedbe a Garbolino Word G sériát! Itt nincs kompromisszum minden feladatra megtalálható a tökéletesen megalkotott bot. A Word G rakokat itt találod: Word G Rakók
Topsetek: A következő lényeges elem a megfelelő topset kiválasztása. Erről nem mondanék most sokat, hisz egy korábbi írásomban már foglalkoztam a Garbolino Topset kínálatával, ami kellően széles mint felhasználhatóság mind árszint tekintetében. Itt tudjátok elolvasni: Garbolino Topsetek
Kifejezetten ponty horgászatra két topsetet ajánlanék: egy igazán kedvező árú nagyon strapabíró topset a Sporting Carp ELC K2PC. Előszeretettel használjuk olyan helyen, ahol sok halra kell horgászni. Valamint természetesen bátran ajánlom a Garbolino egyik legerősebb, de ennek ellenére mégis könnyű, gyors és feszes csúcs pontyos topsetjét az EXTREM POWER CARP ELC-t. Minden ízében pontyhorgászatra fejlesztett, terhelhető, de a botunk feszességén és gyorsaságán nem rontó nagyhalat top.
Gumizás: ha pontyozás akkor csőgumi! Pár évvel ezelőtt még mindenki ezt mondta. Amivel tulajdonképp nem is mondott rosszat, mert a csőgumik igazán alkalmasak a nagytestű halak rakósbotos horgászatához. A Garbolino palettájáról a Elastic Hollow Super Soft Fighter gumikat használjuk a legtöbb esetben, átlagos pontyhorgászatnál 2,3 2,5 vagy 2,7 mm-es méretben. Ezekről a gumikról egy komplett teszt írást itt tudtok elolvasni: Garbolino csőgumik
Ezen kívül használjuk, a Garbolino hibrid gumiját is a Solid Hybrid Ultra Soft-ot. Kedvező árú, széles méret tartományú gumi, amivel lefedhető a keszeges horgászattól a kemény pontyozásig bármi, csak a megfelelő méretet kell kiválasztani!
A végére pedig egy halvédelmi kérdés. Ahogy a bevezetőben említettem: van egy olyan kitétel a verseny szabályzatban miszerint a halakat „ölbe véve”, a hal nem érhet a láda lábrácsához! Erre is van egy tökéletes megoldása a Garbolinonak, ami nagyban megkönnyíti a halakkal való kíméletes bánásmódot, de meg is gyorsítja a horgászatunkat. Ez nem más, mint a Garbolino versenyládához rögzíthető pontybölcsője. Ez első rakóstartóval kombinálva nagy segítséget jelent a sokhalas pörgős pecáknál!
Hát a rakósbotos versenyzésről egyelőre ennyit, a TackleBait csapat már gőzerővel készül az augusztus első hetében a szegedi Maty-éren rendezendő Klubcsapat Method Feeder OB-ra! A bíztatást, szurkolást előre is köszönjük, szükség lesz rá nem lesz könnyű peca és a mezőny is nagyon erős! Kedden indulunk, és természetesen igyekszünk beszámolni nektek a történésekről. Ha kiváncsiak vagytok a beszámolóimra kövessétek a TackleBait média csatornáit!!
Iratkozzatok fel, kövessétek a csatornákat és akkor nem maradtok le semmiről! :)
Szigeti Laci